Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, pazarlamada (marketing), bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir. Bu ifade belli sınırları çizilmiş ve genellikle değişmez bir ifadedir. Kurumu anımsatacak bir tasarımın ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik kitabı bu sistemin vazgeçilmez öğesidir. Öyle ki bir kurumsal kimlik tasarımı içinde amblem (logo) den ofis dizaynına, çalışanların giyim kuşamından araç üstü giydirmeye, antetli kâğıttan, tabeladan, web sitesine, ambalaj dizaynından faaliyet raporuna kadar her şeyin ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı belirtilmiştir.

Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır ve bu yönüyle değişime kapalıdır. Belli dönemlerde firmanın ve ajansın ortak çalışmasıyla değiştirilebilmesine rağmen firma kurumsal kimlik ile oluşturduğu imajı sıklıkla değiştirmek istemez. Kurumsal kimlik çalışmalarında hiç şüphesiz çalışmanın temeli firma amblemi üzerine kurulmuştur. Amblem renklerinin her durumda aynı değerde basılması, yazı tiplerinin hiçbir zaman değişmemesi bu çalışmanın temelini oluşturur.

Markalar kurumsal kimliklerini uzun yılların birikimi ve tecrübesini yansıtmasından dolayı değiştirmek istemezler. Ancak gelişen çağa uyum sağlamayan bir kurumsal kimliğin kullanılması da kurum imajını zayıf düşürür. Bu sebepten belirli değişikliklere gidilerek kurumsal kimliğin güncel zamana adapte olması sağlanır.
 

Kurumsal kimlik firma için oluşturduğu imajla, tüketicinin aklına kazınır. Bu yönüyle firmanın reklam yatırımlarının başarılı olmasının sağlayan çalışmalardan biridir. Siz de eğer var olan kurumunuzun kimliğine yeni bir soluk kazandırmak istiyorsanız ve ya yeni firmanız için kurumsal kimlik oluşturma aşamasındaysanız her zaman hizmetinizdeyiz. Akılda kalıcı, özgün ve güncel kurumsal kimlik çalışmaları ile İnteso Yazılım ve Bilişim Hizmetleri yanınızda. Projeleriniz hakkında görüşmek ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.